terapia_uzaleznien_szukamterapeuty

Dlaczego warto podjąć się psychoterapii uzależnienia i gdzie się udać, by otrzymać profesjonalną pomoc?

Jak rozwija się uzależnienie

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy to już uzależnienie czy po prostu czasem przesadzam z piciem/zażywaniem/graniem/seksem/Internetem/zakupami…Warto zacząć od tego w jaki sposób rozwija się choroba nazywana uzależnieniem. Opiszę to na podstawie alkoholizmu. Początkowa faza najczęściej rozpoczyna się od spotkań towarzyskich. Najważniejsze jest tu nie samo spożywanie, a przede wszystkim spotkanie z ludźmi, wspólne spędzenie czasu, a alkohol jest jedynie dodatkiem. Wiele osób pozostaje w tej fazie, ale są też tacy, którzy zaczynają czerpać z samego picia bardzo atrakcyjne korzyści, tj.: rozluźnienie, redukcję poziomu stresu czy bólu, otwartość do ludzi, śmiałość. Osoby te dzięki środkowi mają wyższą samoocenę, przestają odczuwać lęk i mają poczucie, że znacznie wzrasta ich atrakcyjność interpersonalna. W związku z tym, z czasem sami prowokują imprezy, spotkania, ale ich głównym celem jest samo napicie się. I tu zaczyna rozwijać się problem. Takie osoby zaczynają inicjować kolejki, piją coraz większe ilości, co wiąże się ze wzrostem tolerancji na alkohol (np. żeby czuć się jak na początku po 2 piwach, trzeba wypić ich 4, itd.).

Z czasem pojawiają się tzw. urwane filmy – luki pamięciowe, podczas których często dochodzi do kompromitujących zachowań. Zaczynają pojawiać się też kliny – picie z rana, w celu złagodzenia objawów kaca. Mózg jednak zamiast ostrzegać przed zagrożeniem zaczyna pomagać w piciu – rozwija się mechanizm iluzji i zaprzeczania, który ma na celu usprawiedliwianie spożywania środka (inni też piją; popatrz na siebie, daj spokój, to normalne w Polsce, wino jest dobre na serce, itp.). Pomimo tego, że jest coraz gorzej – częste konflikty, zaniedbywanie obowiązków w pracy, pogorszenie relacji rodzinnych i przyjacielskich (z osobami, które nie są uzależnione) wzrost agresywności, zaburzenia seksualne, zaniedbywanie wyglądu, picie w samotności – nie można przestać. Jest to związane z utratą kontroli nad spożywaniem środka. Nie wiadomo gdzie i kiedy się zacznie i skończy picie oraz w jakich ilościach (pomimo przysięganiu samemu sobie, że dziś tylko 3 piwa). Często jest to już stan, kiedy osoba uzależniona zaczyna sama sobie obiecywać, że nie będzie pić tydzień, miesiąc, itd. Zamiast euforii zaczyna czuć się słaba, smutna, samotna, bezradna, pełna lęku. Nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami, zaczyna zawalać sprawy, które niegdyś były proste. W związku obniżonym nastrojem zaczyna pić ponownie, w celu ulgi. Po to by nie myśleć i nie czuć, odciąć się od poczucia cierpienia.

Jeśli wiesz o czym piszę, powinieneś zastanowić się nad psychoterapią.

 

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii skierowanej do osób uzależnionych?

 • Żeby nauczyć się wyrażać złość wprost, w sposób konstruktywny
 • Żeby zredukować poziom lęku i nauczyć radzić sobie w sytuacjach stresowych
 • Aby zrozumieć chorobę jaką jest uzależnienie – jej podstawowe mechanizmy oraz nauczyć się radzić sobie z silną potrzebą zażycia środka (głodem)
 • Żeby nauczyć się kontrolować swoje życie – podejmować świadome, trzeźwe wybory
 • Żeby poprawić swoją sytuację życiową w sferze rodzinnej, społecznej, zawodowej, prawnej
 • Żeby zrezygnować z myślenia magiczno-życzeniowego, które jest typowe w uzależnieniu oraz typowe dla dzieci (nie jest adekwatne dla myślenia dorosłego człowieka, jest oparte na iluzji)
 • Aby poprawić jakość swojego życia
 • Aby poznać i zrozumieć lepiej siebie

 

Gdzie się udać, by otrzymać profesjonalną pomoc?

W Polsce placówki, do których kierowane są osoby uzależnione to przede wszystkim:

 • Gminne i miejskie punkty konsultacyjne: służą temu, by zasięgnąć informacji związanej z możliwościami leczenia w konkretnym regionie zamieszkania. Celowo osoby, które udają się do punktu powinny otrzymać informacje o ofercie pobliskich poradni oraz ośrodków stacjonarnych i dziennych leczenia uzależnień refundowanych przez NFZ.
 • Poradnie Leczenia Uzależnień: są placówkami, w których stosuje się psychoterapię indywidualną oraz grupową. Są one skierowane przede wszystkim dla osób, które potrafią utrzymać abstynencję (przynajmniej kilka miesięcy), radzić sobie z głodami od substancji psychoaktywnych, rozumieją podstawowe mechanizmy choroby oraz mają podstawowe umiejętności radzenia sobie z emocjami. Jest to też miejsce dla osób, które mają poczucie, że jeszcze potrafią kontrolować swoje picie/branie itd., natomiast ponoszą już tego konsekwencje – społeczne, rodzinne, zawodowe, prawne, zdrowotne. Najlepiej skierować się do poradni bezpośrednio po 56-dniowej lub dłuższej terapii stacjonarnej w ośrodku. Pomaga to przede wszystkim zaadoptować się w środowisku, zmienić nawyki sprzed podjęcia terapii, pracować nad trudnościami związanymi z sytuacjami stresowymi oraz nad relacjami rodzinnymi i innymi.
 • Ośrodki Leczenia Uzależnień: przeznaczone są dla osób, które mają trudność w utrzymaniu abstynencji, nie wiedzą czym jest uzależnienie i jakie są jego podstawowe mechanizmy, mają problemy z wybuchami agresji, nie kontrolują swoich zachowań, towarzyszy im wzmożony lęk, mają zaburzone relacje z bliskimi, czują cierpienie. Ośrodek jest miejscem z zorganizowanym planem dnia, każdy pacjent jest pod opieką terapeuty prowadzącego, otrzymuje też pomoc farmakologiczną ze strony specjalisty psychiatry. Jest to miejsce, w którym można złapać oddech i przewartościować swoje życie, co w dalszym etapie pomaga w odbudowaniu relacji z bliskimi oraz akceptacją siebie.
 • Gabinet Prywatny Psychoterapeutyczny: miejsce, w którym pracuje się indywidualnie. Podobnie jak poradnia skierowany dla osób, które potrafią utrzymać abstynencję (przynajmniej kilka miesięcy), radzić sobie z głodami od substancji psychoaktywnych, rozumieją podstawowe mechanizmy choroby, mają podstawowe umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz pomimo szkód czują jeszcze kontrolę nad swoim życiem. Jest to też miejsce, do którego warto zgłosić się po terapii w ośrodku – szczególnie po długoterminowym pobycie.

 

Różnice między Poradnią Uzależnień a Gabinetem Prywatnym

Najczęściej terapia w poradniach refundowana jest przez NFZ. W gabinecie natomiast wizyta średnio kosztuje ok. 100zł. W związku z tym wydawałoby się oczywistym, by wybrać opcję pierwszą. Warto jednak to rozważyć. Najczęściej w poradniach pracują specjaliści uzależnień – ich szkolenie trwa ok. 1 rok i opiera się na mechanizmach z nim związanych. W gabinecie natomiast raczej pracują psychoterapeuci – 4 lub 5 lat szkolenia. Najrozsądniej kierować się do osób, które są zarówno specjalistami uzależnienia oraz psychoterapeutami. Można wówczas liczyć na zrozumienie dotyczące stricte choroby jaką jest uzależnienie, ale również otrzymać wsparcie dotyczące szerszego spectrum rozumienia siebie. Warto też zorientować się czy dany terapeuta jest pod tzw. superwizją (czyli szkoli się u osoby z długoletnim stażem pracy oraz z odpowiednimi kwalifikacjami).

Dodaj komentarz