Odchudzanie - szukamterapeuty.pl

Dlaczego czasami warto… udać się do psychoterapeuty zamiast rozpoczynać kolejną dietę?

Ania ma 35 lat. Dzięki specjalnej diecie przygotowanej dla niej przez dietetyka, w przeciągu niecałego roku udało jej się schudnąć 15 kilogramów. Teraz kobieta z dumą przyjmuje komplementy od znajomych na temat świetnej nowej figury. Nie przyznaje im się jednak do tego, że bardzo liczyła na to, że dzięki schudnięciu uda jej się poznać mężczyznę, z którym będzie mogła się związać. Ania jest singielką od 7 lat i pomimo tego, że jest bardzo aktywna towarzysko, nie udaje jej się poznać partnera. Mijają kolejne miesiące i pomimo częstych wizyt w klubach, uczestnictwa w szybkich randkach i wyjazdach dla singli, Ania nadal jest sama. Nowe, o dwa rozmiary mniejsze ciuchy, przestają ją już cieszyć…

Odchudzanie jest modne

Założę się, że większość z nas w przeciągu ostatniego miesiąca odchudzała się lub rozmyślała o tym, żeby przejść na dietę. Jeżeli nie, to z pewnością w naszym otoczeniu mamy osoby, które się właśnie odchudzają.

Moda na odchudzanie związana jest z popularnością aktywnego stylu życia i zdrowej żywności. Na wyciągnięcie ręki mamy gotowe diety, które ktoś układa specjalnie dla nas, biorąc pod uwagę nasze preferencje smakowe i parametry zdrowotne. My nie musimy się o nic martwić, ponieważ gotowe, poporcjowane na cały dzień, posiłki, mogą, jeśli chcemy, znaleźć się codziennie rano na naszej wycieraczce. Dlaczego lubimy się odchudzać? Bynajmniej nie dlatego, że uwielbiamy brokuły gotowane na parze albo pierś kurczaka upieczoną sauté w rękawie.

Często zdarza się tak, że wyobrażamy sobie, że wraz ze zmianą naszego ciała, staniemy się bardziej szczęśliwi- mniej samotni, bardziej towarzyscy, ciekawsi, bogatsi, fajniejsi. Rozpoczynając odchudzanie liczymy na trwały sukces. Niestety statystyki są dla nas okrutne -prawie połowa osób, którym udaje sie schudnąć wraca do dawnej wagi. Wymarzoną sylwetkę udaje nam się utrzymać tylko przez krótki czas. A co z pozostałymi zmianami w życiu, na które tak bardzo liczyliśmy?

Czy wiesz dlaczego tak naprawdę chcesz schudnąć?

Ania, nasza bohaterka, tak naprawdę chciała rozprawić się ze swoją samotnością . Pomimo, że schudła i faktycznie stała się atrakcyjniejsza, nie poczuła się lepiej sama ze sobą. Lżejsza o 15 kilogramów, nadal zachowywała się tak samo, gdy spotykała swoich potencjalnych partnerów- nie była w stanie stworzyć bliskiej relacji z żadnym z nich.

Niestety często nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, po co tak naprawdę chcemy schudnąć. Jeśli liczymy na to, że dzięki temu poczujemy się lepiej, to niestety jesteśmy w błędzie. Utrata kilku czy nawet kilkunastu nadprogramowych kilogramów nie spowoduje, że rozwiążemy nasze problemy. Dlatego właśnie czasami warto zastanowić się, czy zamiast przechodzić na kolejną dietę, nie lepiej spotkać się psychoterapeutą.

Kiedy warto rozważyć spotkanie z terapeutą?

Czy zatem wszyscy, którzy borykają się z problemem nadwagi lub chcą schudnąć, powinni zgłaszać się do psychoterapeutów? Oczywiście, że nie. Warto się jednak nad tym zastanowić w sytuacji kiedy wydaje nam się, że jedzenie może być dla nas problem, a nasze myśli i odczucia względem jedzenia powodują u nas dyskomfort. Być może zdarza nam się (minimum dwa razy w tygodniu) przejadać tak, że czujemy się potem źle, a po jedzeniu stosujemy zachowania kompensacyjne- na przykład prowokujemy wymioty, zażywamy środki przeczyszczające, intensywnie ćwiczymy.

A może wciąż się odchudzamy, pomimo tego, że bliscy mówią nam, że jesteśmy już wystarczająco szczupli? Być może stosowaliśmy już wiele diet , nasza waga ulega dużym wahaniom, a w szafie przechowujemy ubrania w wielu rozmiarach? Warto rozważyć psychoterapię również w sytuacji, gdy mamy wrażenie, że to jak się czujemy i co robimy, jest bardzo uzależnione od naszej wagi.

Odchudzanie zaczyna się w głowie

Na co w takim razie możemy liczyć, jeśli zgłosimy się z problemem jedzenia do psychoterapeuty? Po pierwsze, psychoterapeuta pomoże nam znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są nasze prawdziwe potrzeby, czy odchudzanie jest naszym celem, czy może tak naprawdę pragniemy zmienić coś innego niż wygląd zewnętrzny. Być może sięgamy po kolejną dietę nie tylko ze względów zdrowotnych. Podczas psychoterapii mamy szanse przyjrzeć się sobie, zwiększyć naszą samoświadomość, rozpoznać napięcia.

Jeśli faktycznie cierpimy na nadwagę i regularnie przejadamy się, terapeuta może pomóc nam zbadać, dlaczego jemy i jaką funkcje pełni jedzenie w naszym życiu. Jedzenie lub ciągłe zamartwianie się sylwetką może, na przykład, stanowić ochronę przed innymi bolesnymi problemami, z którymi trudno nam się zmierzyć. Dzięki terapii mamy szansę rozpoznać te problemy i je rozwiązać. Psychoterapeuta pomoże nam również zmienić nasze nawyki żywieniowe i skutecznie wdrożyć je w życie. Jeśli mamy skłonność do tego, by jeść w stresujących sytuacjach, mamy możliwość nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem.

Jeżeli nasz sposób myślenia jest dla nas destrukcyjny, psychoterapeuta pomoże nam go przeformułować. Fałszywe przekonania mamy szanse zastąpić racjonalnymi i takimi, które nie będą nam szkodzić. Jeśli trudno nam sobie poradzić w konkretnych sytuacjach życiowych, spróbujemy odkryć, gdzie tkwią źródła naszych trudności. Jeśli na przykład, wpływ mają na to bolesne doświadczenia z przeszłości, możemy przy wsparciu terapeuty, doświadczyć ich na nowo i dzięki temu zniwelować ich destrukcyjny wpływ na nasze życie.

Trwałe zmiany

Warto pamiętać o tym, że psychoterapia to proces złożony . W przeciwieństwie do dietetyka, psychoterapeuta nie zaproponuje nam na pierwszej wizycie recepty na to, jak mamy schudnąć przed imprezą, która ma odbyć się za dwa tygodnie. Jeśli zdecydujemy się na pracę z terapeutą, musimy liczyć się z tym, że zajmie ona pewien czas. Jednak dzięki temu, mamy szanse dowiedzieć się czegoś nowego o nas samych i dokonać w naszym życiu trwałych zmian na lepsze. A schudnięcie? Może być jedną z tych zmian lub… może się nawet okazać, że nie jest nam już tak bardzo potrzebne…

Summary
Dlaczego czasami warto... udać się do psychoterapeuty zamiast rozpoczynać kolejną dietę?
Article Name
Dlaczego czasami warto... udać się do psychoterapeuty zamiast rozpoczynać kolejną dietę?
Description
Ania ma 35 lat. Dzięki specjalnej diecie przygotowanej dla niej przez dietetyka, w przeciągu niecałego roku udało jej się schudnąć 15 kilogramów.
Author
Publisher Name
SzukamTerapeuty.pl
Publisher Logo

Dodaj komentarz